Bayilik veren firmalar hangileridir? Gıda, giyim ve market sözleşmeleri nasıldır?

Bayilik veren firmalar, kuruyemiş, çiğ köfte bayilik

Bayilik veren firmalar hangileridir? Gıda ve giyim üzerine faaliyet gösteren marketler ile nasıl sözleşme imzalanır konusunda bazı önemli detayları birlikte ele alalım istiyoruz. Amaç nedir? Ekonomik krizin giderek arttığı şu günlerde bu duruma paralel olarak herkes ek gelir elde etme çabası içine girmiştir. Yıllarıdır süregelen standart maaşlı bir işte çalışarak kazanılan maaş zaten yetmiyorken artık evdeki tüm bireylerin çalışmasından tutun giderlerin kısılması da maalesef fayda sağlamaz olmuştur. Hal böyleyken dükkan açmak, bayi açmak özellikle küçük işletme hayalinde olan insanlar için araştırılan konular başında gelmektedir. Aslına bakarsanız ticari kabiliyete sahip olan insanların asgari ücretle aylık sabit bir yerde emek harcayıp ay sonunda ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayacağı para alması çok da hak edilir bir durum değildir.

Dolayısıyla bayi açmak gibi bir fikriniz varsa ve belirli ölçülerde sermaye edindiyseniz hiç beklemeyerek bu düşüncenizi hayata geçirin. Zira her geçen süre ekonomik koşulların yansıması neticesinde dükkan açmak veya bayi açmak girişimi herkes tarafından hayata geçirilmeye çalışıldığı için rekabet giderek artmaktadır. Bu demek oluyor ki para kazanmak adına çıktığınız bu yolda yalnız değilsiniz. Bayilik veren firmalar ile iş ortaklığı yapmak fikrine gelecek olursak Franchising (halk dilinde frençayzing diye tabirlenen ama asıl açılımı sözleşmeye dayalı, direkt bütünleşmiş bir pazarlama sistemi olan) bayilik almak her ne kadar bir çıkış yolu görünse de dışarıdan göründüğü gibi kolay olmayıp emek ve bazı kriterleri karşılamak gerektiren iş modelidir.

bayilik fiyatları
ekleristan, kuruyemiş, çiğköfte bayilik fiyatları 2021-2022

Bayilik veren firmalar hangileridir?

Bayilik veren firmalar 2021-2022 yılları itibari ile öz sermayesi olan girişimciler için oldukça artmış vaziyettedir. Bunların arasında gıdadan tutun giyim market sektörüne kadar birçok alan yer alırken girişimciler tarafından en çok tercih edilenleri çiğköfte ve kuruyemiş üzerine faaliyet gösterenler olmuştur. Bunun en baştaki nedenin sermaye ortalamasının diğer sektörlere nazaran daha düşük olduğu söylenebilir. Kurumsal ve bilindik markalardan bayilik veren en popülerlerini sıralayacak olursak;

Elbette ki listede yer alan ve bayilik veren firmalar kendi içlerinde değişik kriterler aramaktadırlar. Markanın büyüklüğü ne kadarsa beklentisi de aynı oranda artmaktadır. Mcdonalds ile Komagene bayilikleri arasında aranan şartlar anlayacağınız üzere kesinlikle aynı olmayacaktır.

Bayilik fiyatları ne kadardır?

Önceliğiniz markanın yüzünü yansıttığınız bilincinde olarak müşteri memnuniyeti sağlamalısınız. Günümüz şartlarında bayilik almak veya bayi açmak için belirli sermayeye sahip olmanız gerekiyor. Bayilik almak için ne kadar sermaye ihtiyaç var diyecek olursanız bugün firmalar en küçük bayilik fiyatları ortalama 30 ila 50 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir. Tabii bu bahsettiğiniz rakam belirtmiş olduğumuz gibi orta veya büyük ölçekli bayilikler için değil ufak bayiler için geçerlidir. Hatta ülkemizde en yaygın bayilik veren firmalar şu an çiğköfte ve kuruyemiş sektörleri grubundan oluşmaktadır Yani eğer benim sermayem düşük diyorsanız, çiğ köfte bayisi açmak sizin için en uygunu olabilir. Firma özelinde örnek verecek olursa, Komagene bugün en fazla bayilik veren kurumsal firmalar arasında başı çekmektedir. Komagene çiğköfte firması 2021-2022 yılları itibari ile 2.000’in üzerinde girişimciye bayilik imkanı sunuyor.

Ücretsiz bayilik veren firmalar

Sermayeniz yok ve kendi adınıza ait olan bir işletme sahibi olmak istiyorsanız “ücretsiz bayilik veren firmalar” tarafından franchise alarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Param yok veya yeterli değil diyenler için teminat gerekmeksizin sermaye talep etmeyen firmalar var. Ücretsiz franchise bayilik imkanı sunan firmalar size anahtar teslim hizmet fırsat sunuyor.

ücretsiz bayilik veren firmalar
ücretsiz bayilik veren firmalar

Ücretsiz Gıda Market Sektörü üzerine bayilik veren firmalar

  • Tudors: Tudors firması portföyündeki ürünleri %40 marj ile temin ettirmektedir.
  • Tepeçay: Sizden herhangi bir ücret temin etmemektedir.
  • Marmara Mantar: Kuruluş tarihinizden birkaç ay sonra elde edeceğiniz kar sonrasında şubelik talebinde bulunabilirsiniz.
  • Kahve Deryası: Belirli oranlarda yatırım bütçesi talep etmektedir.

Ücretsiz Giyim Sektörü üzerine bayilik veren firmalar

  • Altınyıldız: Belirli şartları karşılamanız durumunda ücretsiz franchise hizmeti alabilirsiniz.
  • Rubys: Erkek giyim ürünleri üzerine faaliyet gösteren mağaza ülke içi veya dışında bayilikler vermektedir.
  • Collezione: Yine giyim sektörünün öncü firmalarından olan bu firma üzerinden şube talebinde bulunabilirsiniz.
  • Zara: Firmanın talep ettiği şehir ve lokasyonlara uygun yerlerde işletme hakkı tanınabilir.
  • Polo: AVM içi ayarlayabileceğiniz bir alanda işletme hakkı alabilirsiniz.

Ücretsiz bayilik veren giyim, gıda, market firmaları her yıl şartlarında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle en doğru bilgiyi yine firmalar ile temasa geçerek ve başvuru formu doldurarak edinebilirsiniz. 2021 yılında geçerli olan şartlar 2022 yılında veya sonrasında geçerliliğini yitirebilmektedir. Bilinen bu markaların dışında çok fazla bilinirliğe sahip olmayan yerel zincir şubelere ulaşmak mümkündür. Yeterli araştırmalar sonucunda size uygun olan seçeneklere ulaşabilirsiniz.

Bayilik sözleşmesi nedir örneği nasıldır?

Bayilik sözleşmesi kanuni çerçevede düzenlenmemiş olup belirli şartlarda öngörülmemiştir. Fakat tarafların beyanlarında anlaşılabilir bir taraf olmaması halinde borçlar kanununda yer alan uygun hükümler işlenmektedir. Her ne olursa olsun iki tarafından beklentilerini ve şartlarını net olarak anlayabilmesi adına yazılı beyan oluşturmasında fayda vardır. Bayilik veren firmalar tarafından iştirakçiye tek satışçı hakkı tanınırsa münhasır yani tek satıcı sözleşmesi söz konusu olacaktır.

2021 yılı ile artış gösterip bayilik veren firmalar sayısal olarak 2022 yılında hacimsel olarak genişleyecektir. Çünkü her ne kadar satın alma gücü düşüş gösterse de ihtiyaçların karşılanması durumu kaçınılmazdır. Bu noktada hangi sektörü tercih ettiğiniz muhakkak ki gelirinizi etkileyecek faktörler arasında olup, çiğköfte bayiliği ile kuruyemiş bayiliği açmak arasındaki maliyetlerde, kazançlarda değişkenlik gösterecektir. Seçiminizi doğru yapmanız başarıyı yakalamanızı etkileyecektir. Bayilik fiyatları konuma göre son derece farklılık gösterir. Ana lokasyonda olanla mahalle arasındakilerin sermayesi de eşit olmayacaktır. Her koşulda bayilik sözleşmesi nedir iyi anlayıp işin başında el sıkışırken netleşiyor olmanızda fayda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.