Hibe desteği kredisi için garantili yöntemler mutlaka deneyin!

Hibe destek kredisi şartları nedir, nasıl alınır

Hibe desteği kredisi için şartlar nelerdir? Girişimci veya adayı iseniz, devlet hibe desteği (geri ödemesiz hibe) nedir, nasıl alınır konularında muhakkak araştırma yapıp ön bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Şayet hibe kredisi için gerekli olan şartlar belgeler tarafınızdan karşılanıyorsa işiniz kolay olacaktır. 2021 yılında birçok kişini hayallerine kavuşmasını sağlayan hibe destekleri 2021 yılında yoğun bir şekilde karşılanırken 2022 yılında da devam edecek gibi görünüyor. Hibe destek kredisi almak için gerekli belgeleri hazırlayıp Kosgeb, İşkur gibi kurumlardan başvuru yapabilirsiniz. Hibe desteği başvurusu nereden yapılır, kimlere verilir, esnafa hibe desteği var mı gibi soruları detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız. Şayet daha önceden hibe destekleri başvurusu yapıp ne zaman sonuçlanır diyorsanız sorgulama yapmak için şurayı ziyaret edebilirsiniz. Açıkçası, şu dönemde Esnafa ve Genç girişimcilere hibe desteği kredisi imkanı sağlanıyor olması değerlendirebilenler için bulunmaz fırsattır. Şimdi gelelim, hibe kredi nasıl alınır konusunu detaylandırmaya;

Hibe desteği kredisi nedir ve ne kadar verilir

Hibe desteği kredisi demek, kişi veya kuruluşların projelerini hayata geçirebilmeleri adına geri ödemesiz hibe aldığı ödenektir. Devlet hibe (teşvik) desteği kredisi almak için KOSGEB, Tarım İl Müdürlükleri, İşkur ve Kamu Bankaları ile temasa geçebilirsiniz. Hibe desteği ne kadar veriliyor derseniz bazı projelere göre değişkenlik gösterse de ortalama şartlarda 50.000 ile 200.000 ₺ arasında verildiğini söyleyebiliriz. Yeni iş kuracaklara 100.000 ₺’nin %90 ödenirken hibe desteği hayvancılık için ise 200.000 ₺’ye kadar ödeme yapılmaktadır.

Hibe destek kredisi nedir kimlere ve ne kadar verilir. Hibe kredi nasıl alınır
Hibe destek kredisi nedir kimlere verilir ve hibe kredi nasıl alınır

Hibe desteği kredisi için şartlar nelerdir kimlere verilir nasıl alınır

Hibe desteği kredisi için şartlar arasında en başında 18 yaşını doldurmuş olmak, hibe kredisi talep edilen sektörde faaliyet gösterildiğine yönelik belge sunabilmek ve sigortalı bir işte çalışmamak gerekiyor. Hibe destek kredisi en çok kadın girişimcilere verilmekle birlikte, yeni girişimci Kobi ve esnaflar, çiftçiler ve genç girişimciler başvuru yapanların arasında en çok olumlu alan alanlardır. Eğer çiftçilik yapıyor ve hayvancılık destek kredisi istiyorsanız Tarım İl Müdürlüklerine, yeni girişimci veya esnafsanız KOSGEB ile İŞKUR kurumlarına başvurmalısınız. Peki; Kimler hibe kredisi alabilir veya hibe kredi nasıl alınır?

 • Hayvancılık alanında faaliyet gösteren çiftçiler
 • Tarımsal üretim yapanlar
 • Proje üreten yeni girişimciler
 • Esnaf ve sanatkarlar

Devlet tarafından sağlanan hibe destek kredisi başvurusu sektörlere göre de değişkenlik göstermektedir. Meyve ve sebzelerin, et ve et ürünlerinin işlenerek pazarlanması ile kırsal alanda turizm faaliyeti gösterilmesine %50 oranda geri ödemeksizin hibe kredisi verilmektedir. Sektörün gelişmesine yönelik olarak, balıkçılık ve arıcılık alanları da hibe desteği alacak sektörler arasındadır.

Hibe desteği kredisi almak için öncelikle KOSGEB’in girişimcilik eğitimlerine girip başarı ile sonuçlandırdıktan sonra sertifikanızı alınca işletme kurma ve diğer süreçlerin uygulanmasına sıra geldi. Öncelikle sektörünüze göre iş planı hazırlayıp ona göre  fiziksel işletmenizi kurmalısınız. Bu süreçteyken dikkat etmeniz gereken husus kosgeb başvurusu sonucunuz olumlu olması halinde giderleriniz olacaktır. Yaptığınız tüm harcamaları geri alabilmek adına belgelemeyi ihmal etmemelisiniz.

Hibe desteği kredisi başvurusu nereden veya nereye yapılır

Yeni bir girişimci adayıysanız veya Esnaf, Genç girişimci listesinde yer alıyorsanız devlet hibe destek kredisi almak için KOSGEB tarafından desteklenen sektörler üzerinden bir iş fikriniz olmalıdır. KOSGEB’in desteklediği iş fikirleri veya nace kodları nedir derseniz fikir edinebilmeniz adına sizlere örneklerinden bahsedeceğiz fakat daha detaylı liste için KOSGEB sitesini ziyaret edebilirsiniz. Tüm iş kolları için fikir sahibi olabilir ve size uygun olanı ile yolunuza devam edebilirsiniz. Meslek grubunuzu belirledikten sonra KOSGEB girişimcilik eğitimlerine şuradan katılarak başarılı bitirmeniz akabinde sertifika alabilirsiniz.

Kosgeb hibe desteği kredisi almak için şartlar
KOSGEB hibe desteği kredisi almak için şartlar

KOSGEB desteklenen sektör listesi nace kodları

KOSGEB de sektörler ana kategorilere ayrılmış olup bunların alt kolları bulunmaktadır. İş kodları (nace kodu) birbirinden farklı bağımsız kodlardan oluşmakta olup başvuru sırasında kullanılması zorunludur. Nace kodlarının formatları ve bazıları şu şekildedir;

 • “S Nace Kodu: Diğer hizmet faaliyetleri sektörü
 • “95 Nace Kodu: Eşyalar ve onarımları ile bilgisayarları
 • “1” Nace Kodu: İletişim araç ve gereç oranımı
 • “23” Nace Kodu: Deri ve ayakkabı onarımı
 • “29.05” Nace Kodu: Bisiklet onarımdır.

KOSGEB Nace kodları onlarca sektörün ana kategorisi ve alt kollarından oluştuğu için hayli geniş yelpazede sınıflandırılmaktadır. Birebir tüm kodlara KOSGEB resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Hayvancılık destek kredisi için başvuru yapmak istiyorsanız yalnızca TKDK tarafından desteklenen aşağıdaki illerde çiftçilik yapmanız gerekmektedir. Yalnız bu kurum canlı hayvancılık için destek vermemektedir. Şayet canlı hayvan alımı yapmak istiyorsanız ve ilgili şartları karşılıyorsanız genç girişimcilere hibe desteği kredisi başvurusu yapmanız gerekmektedir. 

Genç girişimcilere hibe desteği kredisi

Köye geri dönüş projesi kapsamında devlet tarafından sağlanan genç girişimcilere hibe desteği kredisi 30.000 ₺ olarak belirlenmiştir. Genç çiftçilerimiz, bitkisel, hayvansal ve aromatik ürünler için hazırladıkları projeler kapsamında kırsal bölgelere yapmak istedikleri girişimin karşılığı olarak devletten geri ödemesiz kredi alabilecekler. Genç girişimciler için destek sağlarken birtakım şartlar aranmaktadır. Hayalini kurduğunuz iş fikirleri için ihtiyacınız olan hibe kredi almak adına bu şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir.

 • Aromatik ürünler projesi: (yöresel tarım) üretimini yapmak.
 • Bitkisel ürün projesi: Kültür mantarı yetiştiriciliği, meyvecilik ve süs bitkilerinin üretimini yapmak.
 • Hayvansal üretim projesi: Küçük ve büyük baş hayvan ile arı üretimi yapmak. Bunun yanı sıra tavuk ve ipekböceği yetiştiriciliği yapmakta vardır.

Genç girişimcilere hibe desteği kredisi başvurusu bakanlığın resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Öncelikle şu link üzerinden başvuru formunu doldurmalısınız. Sizden istenilen bilgileri eksiksiz doldurup üye olduktan sonra bu sefer Tarım ve Orman Bakanlığının Genç Girişimci Sitesi üzerinden bilgilerinizi kullanarak giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra “Başvuru İşlemleri” sekmesinin altında yer alan “Yeni Başvuru” linkine tıklayıp açılan yeni penceredeki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Panel üzerinde sizden temin etmeniz gereken bazı evraklar talep edilecek olup bunlar aşağıdakilerdir;

 • Proje tanıtım formu
 • Taahhütname
 • Kimlik belgeniz
 • Diplomanız
 • Başvuru dilekçesi

İstenilen evrakları nasıl temin edeceğinizi zaten biliyorsunuz. Kurum tarafını ilgilendirenleri ise size veriyor olacaklar yine sistem üzerindeyken kaydedip çıktısını alabilirsiniz.

Genç girişimcilere ve esnafa destek kredisi basvurusu
Genç girişimcilere ve esnafa destek kredisi başvurusu

Esnafa hibe desteği kredisi

Covir19 pandemi sürecinde iş yapamayan esnafa devlet tarafından esnaf hibe destek kredisi var mı diyenlere verileceği müjdelendi. 3 ile 5 bin ₺ arasında verilecek olan esnafa hibe desteği kredisi içi bazı şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Birinci grupta yer alan, cafe, çay bahçesi, kahvehaneler, okul servisleri ve kantinler, öğrenci yurtları, düğün salonları, kırtasiyeler, hamamlar ve luna parklar 5 bin ₺ esnafa geri ödemesiz hibe destek kredisinden faydalanabilecek. İkinci grupta ise, terzi, berber, dondurmacı, pazarcılar, taksiciler, otobüs ve minibüsçüler, 3 bin ₺ hibe kredi alabilecekler. Esnafa hibe desteği kredisi ne zaman alınacak derseniz, yıllık çerçevelerde tarihleri değişkenlik göstermekle birlikte, resmi kurumlar tarafından ilan yayınlanmaktadır.

Hibe desteği kredisi başvurusu yapmak

Hibe desteği kredisi için şartlar tarafınızdan karşılanıyorsa artık hibe desteği kredisi başvurusu yapmak için hazırsınız demektir. Artık bildiğiniz üzere; Devlet hibe desteği (geri ödemesiz hibe) sektörlere göre farklı kurumlar tarafından veriliyor. Hangi sınıfta yer aldığınıza bağlı olarak hayvancılık destek kredisi ve genç girişimcilere hibe desteği şu site üzerinden veriliyorken, esnafa hibe desteği kredisi şuradan verilmektedir. Hibe desteği başvuru sonucunu sorgulamak için şuradan faydalanabilirsiniz. Umarız başvurunuz olumlu sonuçlanır ve devlet desteği üzerinden hayalinizi kurduğunuz işi yapıyor olursunuz. Şayet çabalarınız sonuçsuz kalırsa işkur evde paketleme işleri için başvurabilir veya ek iş veren firmalar ile çalışarak gelir elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir